Dyno Testi Nedir?

Oto Ekspertiz Ne Yapar
Kasım 6, 2014
İkinci El Oto Ekspertiz
Kasım 27, 2020

Dyno Testi Nedir?

Oto ekspertizde dyno testi nedir?

Otomobil alımında, aracı tüm yönleri ile görmenizi sağlayan oto ekspertiz süreci, tüm bilinçli vatandaşların yaptırdığı bir işlem. Oto ekspertiz hizmeti veren şirketlerin mutlaka sunduğu Dyno testi ise, kesinlikle yapılan testlerden. Peki oto ekspertiz dyno testi nedir ve neyi görmeyi sağlar? Dyno testi neden önemlidir ve neden yaptırmalısınız sorusunun yanıtını verelim.

Dyno testi nedir?
Gelişmiş dinamometre test cihazları kullanılarak yapılan bir oto ekspertiz testi olan Dyno test, otomobilin motor gücünü ölçmeye yarayan bir testtir. Dyno testi ile otomobilin, o anki motor gücü, üretilen tork ve beygir hesaplanarak ortaya çıkar. Kısacası dyno testi, aracın ürettiği gücün ölçüldüğü bir testtir. Dyno testinde otomobilin tekerleklerine aktarılan motor gücü hesaplanır. Motorun, tekerleklere ulaşana kadar ne kadarlık bir güç kaybı yaşadığı görülmüş olur.

4×2 ve 4×4 Dyno testi
Dyno testi, aracın çekiş modeline göre yapılır. 4×2 ve 4×4 testlerde, aracın iki ya da dört lastiği baz alınarak motorun gücü ölçülmeye çalışır. Hassas ölçümler yapılarak elde edilen veriler ile Dyno testi, aracın bilgisayarlı ölçüm araçları ile güç kaybı ortaya çıkar.

Dyno testi nasıl yapılır?
Dyno testinde ilk önce, aracın lastiklerinin kavranması için silindirlere yerleştirilmesi gerekir. Bu silindirler, araç ekspertizin de aracın sokulduğu yerlerdir. Ekspertiz uzmanları, aracı çalıştırır ve itişi test eder. Silindirler, aracın normal bir yol koşulunda çalışması mantığına dayanır. Dyno testinde aracın ön kısmına bir hava akım mekanizması yerleştirilir. Bu cihaz ile, aracın tam gaz ile çalışırken motorun ürettiği aşırı ısı kontrol edilir. Aşırı ısının oluşmaması için soğutma işlemi ile dengeleme yapılır.

Oto ekspertiz sürecinin önemli bir parçası olan Dyno testi, bir araç alırken mutlaka yapılması gereken bir test. Aldığınız otomobilin motor gücünü ölçen Dyno testi ile, satın aldığınız araç için bir pişmanlık yaşamaz ve gelecekte teknik sorunlar ile karşılaşmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
Soma Oto Ekspertiz Hoşgeldiniz.